Rusza nabór do projektu z zakresu edukacji kulturowej i regionalnej „Zakręć się z nami (w) Olsztyn”
Jeśli chcesz poznać historię Warmii i Mazurach, rozwiązywać zagadki historyczne, wejść w rolę przewodnika i sprawdzić się jako opiekun młodszych kolegów klas I – IV SP 33, zaangażować się w działania z dziećmi z niepełnosprawnością, nauczyć się tworzyć rękodzieło i wykonać samodzielnie kubki czy zakładki ozdobione w regionalne motywy, ten projekt jest dla Ciebie!
Koordynatorem merytorycznym projektu jest Joanna Mieszczyńska, nauczycielka historii SP 33 w Olsztynie, Ambasador Muzeum POLIN a koordynatorem organizacyjnym projektu Ewa Mieszczyńska, nauczycielka historii XI LO w Olsztynie.
Już od sierpnia trwają w XI LO w Olsztynie działania przygotowujące realizację grantowego projektu „Zakręcony (w) Olsztyn”. Młodzież przygotowuje zagadki i zadania do wykonania w trakcie działań projektowych przez jej młodszych uczestników ze szkół podstawowych i przedszkoli wraz z rodzicami.
Nasz cel? Zamierzamy zainteresować młodzież licealną i uczniów starszych klas SP 33 w Olsztynie wybranymi aspektami historii oraz bogactwa kulturowego regionu, w którym się urodziliście i żyjecie.
Jak chcemy to zrobić? Poprzez zaproszenie Was do wspólnej – sobotniej – przygody. Zostańcie wolontariuszami – opiekunami młodszych kolegów i bawcie się z nimi, „zakręćcie się (w) Olsztyn”.
Dzięki komu możemy Was zaprosić do wspólnego, ciekawego spędzenia czasu z nami?
Działanie organizowane jest w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018″ oraz ze środków samorządów Ełku i Olsztyna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Jak będzie wyglądał harmonogram naszych działań?
Do wspólnej zabawy, do poznawania swojego rodzinnego miasta – Olsztyna – zapraszamy zespoły rodzinne (rodziców wraz z dziećmi w przedziale wiekowym 4-10 lat).
A oto szczegółowy plan 3 spotkań:
Spotkanie 1 – Poznajemy Olsztyn; 30.09.2017 (sobota), g.9.00-13.30/14.00:
– przywitanie uczestników w sali nr 20 w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie, ul. Kołobrzeska 9
– spacer na olsztyńskie Stare Miasto
– g. 9.30-10.45 – zwiedzanie miasta z przewodnikiem, rozwiązywanie zagadek w przestrzeni miasta
– g. 11.00-11.30 – słodki poczęstunek, rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i zagadek zbierających wiedzę po spacerze, układanie puzzli
– g. 11.30-13.30/14.00 – działania plastyczne pod okiem pani Ewy Letki (lepienie w linie bab pruskich, malowanie lnianych toreb); w trakcie działań przewidziano ciepły posiłek
– podziękowanie za wspólne działania, zaproszenie na kolejne spotkanie
Spotkanie 2 – Niezwykłe artefakty w Muzeum; 07.10.2017 (sobota), g.8.30-13.30:
– przywitanie uczestników w sali nr 20 w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie, ul. Kołobrzeska 9
– g. 8.30-10.30 – działania plastyczne pod okiem pani Ewy Letki (wykonywanie ozdób metodą decoupage, ozdabianie kubków ceramicznych); słodki poczęstunek
– wspólny spacer do Muzeum Nowoczesności
– g. 11.00-12.00 – zwiedzanie wystaw w Muzeum Nowoczesności z przewodnikiem,wykonywanie zadań
– g. 12.15-13.30/14.00 – dalsze działania plastyczne, układanie puzzli, gra w gry planszowe; w trakcie działań przewidziano ciepły posiłek
– podziękowanie za wspólne działania, zaproszenie na spotkanie podsumowujące
Spotkanie 3 – Nasz „Zakręcony Olsztyn”; 21.10.2017 (sobota); g.9.30-12.00:
– przywitanie uczestników w sali nr 20 w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie, ul. Kołobrzeska 9
– rozdanie materiałów plastycznych do wykonania ostatniego zadania rodzinnego – plakat/kolaż opowiadający o Olsztynie
– podsumowanie wspólnej zabawy – zdjęcia, filmiki, rozwiązanie quizu przez uczestników spotkania, wręczenie drobnych upominków w podziękowaniu za wspólny czas i zabawę
* Prosimy uczestników spotkania o przyniesienie ze sobą słodkich, zdrowych potraw (wykonanych wspólnie z dziećmi), którymi będą mogli się poczęstować wszyscy uczestnicy spotkania.
* Rodzinne zespoły mogą uczestniczyć we wszystkich lub w wybranych przez siebie spotkaniach.
Serdecznie zapraszamy. Liczba miejsc ograniczona!
Zajęcia dla uczestników bezpłatne.
Zainteresowanych projektem – wolontariatem zapraszam do sali 208.
Koordynatorem merytorycznym projektu jest Joanna Mieszczyńska