Ruszył nabór do projektu z zakresu edukacji kulturowej i regionalnej
„Rozsmakuj się w Warmii i Mazurach – poznaj zapomniane oblicze regionu. Odsłona 2”
Jeśli chcesz poznać historię, zwyczaje na Warmii i Mazurach, posłuchać opowieści o naszym regionie i jego tradycjach, sprawdzić się w roli kucharza niezwykłych potraw, wejść w rolę rzemieślnika rękodzieła dawnego i wykonać samodzielnie gliniane garnki, magnesy neodymowe lub po prostu zostać opiekunem młodszych uczestników projektu, fotografem lub reporterem grupy, ten projekt jest dla Ciebie!
Opiekunami i koordynatorami projektu są p. Ewa Mieszczyńska – nauczycielka historii i wos-u, p. Maciej Urbaniak – nauczyciel języka niemieckiego i informatyki, (XI LO w Olsztynie), a partnerem projektu p. Jaonna Mieszczyńska – ambasador Muzeum Polin, nauczycielka historii i Szkoła Podstawowa nr 33 w Olsztynie.
Na projekt grantowy pozyskano środki zewnętrzne w wysokości 7 tysięcy złotych.
Nasz cel? Zamierzamy projektem zainteresować Was, młodzież wybranymi aspektami bogactwa kulturowego regionu, w którym się urodziliście, i w którym żyjecie.
Jak chcemy to zrobić? Poprzez zaproszenie Was do wspólnej przygody: na warsztaty rękodzieła dawnego, tradycyjnego oraz kuchni regionu.
Dzięki komu możemy Was zaprosić do wspólnego, ciekawego spędzenia czasu z nami?
Działanie organizowane jest w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018″ oraz ze środków samorządów Ełku i Olsztyna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
WYDARZENIE ZOSTAŁO OBJĘTE PATRONATEM
EUROPEJSKIEGO ROKU DZIEDZICTWA KULTUROWEGO 2018.
Jak będzie wyglądał harmonogram naszych działań?
- “Ziołowe Warsztaty” w Gospodarstwie “Różane Wzgórza” (wrzesień 2018, sobota, cały dzień)
Tu poznamy niezwykłe właściwości otaczających nas pospolicie roślin, w tym kwiatów podczas zwiedzania “Ziołowej Galerii”, samodzielne wykonywamy mieszanki ziołowe oraz naturalne kosmetyki, a kiedy będziemy już głodni – przygotujemy samodzielnie zupę pokrzywową i różane naleśniki.
- “Z wizytą u ceramika” w Pracowni Zielononoga – Ceramika Artystyczna i Użytkowa (20.06.2018, środa, g. 8.30-17.00)
Tu dowiemy się, jak wygląda proces powstawania ceramiki, podstawowe narzędzia i techniki zdobienia ceramiki, w tym te tradycyjne, związane z regionem, spróbujemy swoich sił na starodawnym kole kopanym, z użyciem gotowego stempla odciśniemy 40 magnesów wypalanych na biskwit, magnesów neodymowych, a następnie je pomalujemy. W przerwie przygotujemy ognisko i pod okiem instruktora będziemy uczyć się kręcić sękacza.
- „Szlakiem warmińskich smaków wg idei Slow Food” (23.06.2018, sobota, g. 9.30-12.00)
Nieco młodszych uczestników projektu – dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – zabierzemy już w czerwcu do niezwykłej Restauracji “Cudne Manowce” (certyfikat Dziedzictwo Kulinarne Warmia-Mazury-Powisle), gdzie poznamy ideę Slow Food i Fitness, posmakujemy tradycyjnie wykonanych potraw, przetworów i zrobimy sami zdrową, regionalną potrawę.
Serdecznie zapraszamy.
Liczba miejsc ograniczona! Zapisy u opiekuna grantu.
Joanna Mieszczyńska