Ruszył nabór do grantowego projektu z zakresu edukacji kulturowej i regionalnej
„Zakręcony (w) Olsztyn. Odsłona 2”
To projekt skierowany do dzieci i ich rodziców oraz młodzieży. Celem projektu – jego drugiej odsłony – jest ukazanie piękna miasta – stolicy regionu, zarówno jego historycznej przeszłości, jak i prozdrowotnej, proekologicznej teraźniejszości.
Koordynatorką projektu jest p. Jaonna Mieszczyńska (nauczycielka historii SP 33 w Olsztynie, ambasador Muzeum Polin), a partnerem projektu XI LO w Olsztynie i p. Ewa Mieszczyńska, nauczycielka historii.
Na projekt grantowy pozyskano środki zewnętrzne w wysokości 7 tysięcy złotych.
Nasz cel? Zamierzamy projektem zainteresować Was – młodzież wybranymi aspektami bogactwa kulturowego stolicy regionu – Olsztyna, w którym większość z Was się urodziła i żyje.
Jak chcemy to zrobić? Poprzez zaproszenie Was do wspólnej przygody – tym razem w roli współorganizatorów projektu i opiekunów młodszych uczestników projektu.
Dzięki komu możemy Was zaprosić do aktywnego spędzenia czasu?
Działanie organizowane jest w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018″ oraz ze środków samorządów Ełku i Olsztyna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
WYDARZENIE ZOSTAŁO OBJĘTE PATRONATEM
EUROPEJSKIEGO ROKU DZIEDZICTWA KULTUROWEGO 2018.
Jak będzie wyglądał harmonogram naszych działań?
- „Znani/Nieznani Patroni Olsztyńskich Ulic” (VI-X 2018)
Starsi uczestnicy projektu – młodzież – zapozna się z sylwetkami 12 patronów olsztyńskich ulic, zasłużonych dla Warmii i Mazur, przygotuje materiał do wykonania kalendarza “Patroni olsztyńskich ulic” na rok 2019, by następnie rozdać go w placówkach edukacyjnych i kulturalnych Olsztyna. Dodatkowo zostaną przygotowane materiały o patronach w rozszerzonej rzeczywistości. Podsumowaniem tej części projektu będzie oficjalna prezentacja wybranych sylwetek bohaterów kalendarza podczas uroczystej gali.
- „Adoptuj pszczołę, zbuduj swój własny las” (IX 2018, sobota, g. 9.00-14.00)
Na tym spotkaniu dzieci poznają niezwykłych bohaterów Skarbów Warmii, bez których nie byłoby zboża, a więc i chleba – pszczoły. Poznają proces hodowli pszczół, ich znaczenie dla ludzi, posmakują różnych rodzajów miodów, by następnie obejrzeć filmik promujący akcję Greenpeace “Adoptuj pszczołę” i się do niej włączyć. Chętni będą mogli zagrać w grę Pszczoła (aplikacja na ipada), która utrwala zdobytą podczas zajęć wiedzę. Elementem kończącym tę część działań będzie warsztat z tworzenia małych ogrodów w szkle pod okiem specjalistki z Little World, która także opowie uczestnikom warsztatu o tym jak i dlaczego należy dbać o otaczającą nas przyrodę.
- „Od ziarenka do bochenka, czyli o dawnym wypieku chleba” (X 2018)
Młodszych uczestników projektu zabierzemy w przestrzeń miasta – tym razem odbędą podróż na Zamek Kapituły Olsztyńskiej, gdzie nie tylko poznają zakamarki zamku, ale i wezmą udział w warsztatach “Od ziarenka do bochenka, czyli o dawnym wypieku chleba”, by poznać etapy produkcji chleba, dawne narzędzia używane do jego wyrobu oraz znaczenie chleba w naszym życiu. Następnie przeniosą się do miejsca, w którym będą wyrabiać i wypiekać samodzielnie chlebek – na wzór tradycyjnych podpłomyków.
Serdecznie zapraszamy.
Liczba miejsc ograniczona! Zapisy u koordynatora grantu.