Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – realizując program promocji czytelnictwa i bibliotek.Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i zainteresowania książką..
Tegoroczne hasło obchodów święta – „Zasmakuj w bibliotece”.
Zapraszam do obejrzenia gazetki bibliotecznej pod nazwą „O książce kilka razy naj…”
Najwyższą w Polsce cenę antykwaryczną (103tys.zł) uzyskało na aukcji w Krakowie drugie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, które zostało wydane w roku 1566 w Bazylei.
Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia, którą przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków.
Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie „ery gęsiego pióra” napisał Polak – Józef Ignacy Kraszewski (1812 – 1887).
Najmłodszym noblistą w dziedzinie literatury był Joseph Rudyard Kipling (1865 – 1936). W dniu otrzymania nagrody (1907) miał 41 lat.
Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest „Bogurodzica”, której najdawniejszy tekst, tzw. Krakowski pochodzi z 1407 roku.
Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był „Raj duszny”- średniowieczny modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydany w 1513 roku przez Floriana Unglera.
Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim napisał Stanisław Jachowicz (1796 – 1875).
Pierwszą książką w formie elektronicznej napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stephena Kinga pt. „Riding the Bulet”.
Teresa Jóźwiak