Polecamy Podchody! Sami wielokrotnie w świetlicy bawiliśmy się w tą wspaniałą grę terenową. Uczniowie ją uwielbiają!
Do zorganizowania podchodów nie trzeba żadnego specjalnego sprzętu, a o jej atrakcyjności decyduje inwencja osób, które grę przeprowadzają- można zorganizować podchody w gronie rodziny z dwójką dzieci.
Pierwsza grupa wyrusza i pozostawia za sobą znaki i zadania, które odnaleźć i wykonać musi druga grupa, startująca z umówionym wcześniej opóźnieniem.
Na trasie podchodów umieszcza się zadania do wykonania. A oto przykładowe zadania, które należy w trakcie ich wykonywania udokumentować najlepiej telefonem komórkowym. Pierwsza grupa po oznaczeniu trasy i umieszczeniu na niej zadań ukrywa się i czeka na drugą grupę. Miejsce, wokół którego członkowie pierwszej grupy się ukrywają, trzeba oznaczyć wcześniej umówionym znakiem. Druga grupa po wykonaniu wszystkich zadań i po dotarciu do miejsca ukrycia się pierwszej grupy, musi odszukać jej członków.
Przykładowe zadania:
- Wyjdź na środek ulicy i krzycz “Mamo, tato ja się żenię!”
- Skacząc na 1 nodze śpiewaj piosenkę
- Krzycz głośno Kocham Świnkę Pepę!
- Rozczochrajcie sobie włosy i idźcie tak do końca drogi
- Do wszystkich mijanych osób mów: ale Pan/Pani piękna!
- Wymień 5 zwierząt, które przesypiają zimę (niedźwiedź, jeż, nietoperz, borsuk, suseł, jaszczurka, wąż, jenot, żaba)
- spróbujcie polizać sobie łokieć
- Jeśli są kałuże, sprawdźcie kto najmocniej pluśnie
- Wymyślcie swój okrzyk radości
- Zaśpiewajcie głośno piosenkę ( bardzo głośno)
- (Łamańce językowe) powiedz szybko: stół z powyłamywanymi nogami
- W kopercie znajdziesz kredki do malowania twarzy. Domalujcie kolegom wąsy lub piegi
Proponujemy też pograć w boule. Jak grać w boule?
Podpowie nam poniższy filmik.
Pomysły na niepogodę też mamy!
Nietypowy piknik
Jeśli przygotowaliście smakowite przekąski, a pogoda za nic w świecie nie pozwala na rozłożenie koca na ziemi, to… zróbcie piknik w domu, chociażby na dywanie! Szaszłyki i kiełbaska z piekarnika mogą okazać się tak samo dobre, jak te z grilla!
Domowy teatr.
Przygotujcie rekwizyty i “scenę”. Możecie odegrać sceny znanej lub wymyślonej przez Was bajki, lub zagrajcie…samych siebie, ale z zamianą ról! Dzieci wcielają się w rolę rodziców, natomiast rodzice w rolę dzieci. Nie tylko zabawa i śmiech gwarantowany, ale dodatkowo możecie zobaczyć siebie oczami dziecka
Domowa Baza
Pamiętacie budowanie “bazy” z poduszek, kołder, prześcieradeł i krzeseł? Zabawę przy konstruowaniu tej niezwykle trudnej architektonicznie budowli ?:) My pamiętamy! To rewelacyjny pomysł na wieczorną zabawę. Zgaście światło i włączcie lampki w domowym namiocie. Indiański klimat gwarantowany 🙂
Piraci z Karaibów
Rodzice rysują mapę mieszkania i oznaczają w nim miejsce, gdzie znajduje się skarb, który wcześniej schowali. Skarbem może być drobny upominek, ulubiona słodycz, lub po prostu przedmiot z domu, który dzieci muszą znaleźć.
Kalambury
to genialna zabawa dla całej rodziny! Wystarczy wypisać na kartkach hasła (mogą to być bajki, filmy, książki). Każdy uczestnik losuje po jednej kartce i pokazuje (lub rysuje). Oczywiście nie można nic mówić.
Puzzle. Idealna opcja, gdy chcecie “odsapnąć” na dłuższy moment.
Wehikuł czasu
Czas w domu może być małym wehikułem czasu. Wyciągnijcie albumy ze zdjęciami z szafy i zgadujcie “a to kto?”. Wierzcie mi, dzieci będą miały ubaw ze starych zdjęć rodziców, dziadków i … swoich 🙂
Planszówki
To wspaniałe ćwiczenie pamięci, spostrzegawczości i refleksu! Gry planszowe to dobra okazja na naukę komunikacji oraz sposobów radzenia sobie z emocjami u dzieci, np. podczas przegranej.
Kino domowe
Pewnie wspólne oglądanie filmów i bajek może wydawać się oklepane, ale gdyby tak przygotować seans, jak w prawdziwym kinie? Kupcie specjalne kartoniki na popcorn, zaplanujcie godzinę seansu, dzieci niech przygotują bilety na wybrany przez wszystkich film lub bajkę. Zasłońcie rolety, wyłączcie światło i poczujcie się, jakbyście naprawdę odwiedzili kino!
Pozdrawiamy serdecznie wszystkich Świetliczan i ich rodziców, życząc wspaniałej Majówki!
Nauczyciele świetlicy