„Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – pisał Zbigniew Herbert.
W ostatnich latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niezłomni doczekali się swego święta
Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku. Po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, którego autorem był Leszek Żebrowski.
Konspiracja niepodległościowa była aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.
W czasach rządów komunistycznych zostali oni wyklęci, ale my dzisiaj mówimy o nich jako o Niezłomnych, jako o tych, którzy postawili na szali swoje młode życie, walcząc o to, co często nie było im dane – a czym my dzisiaj możemy się cieszyć – o wolną, niepodległą i demokratyczną Polskę.
Społeczność szkolna SP33w ramach przywracania pamięci Żołnierzom Wyklętym- Bohaterom Niezłomnym uczestniczyła w zajęciach przybliżających sylwetki poszczególnych żołnierzy oraz okoliczności ich walki. W niedzielę 22 lutego Dyrektor Edyta Balbuza-Szarota z delegacjami uczniów klas młodszych i starszych uczestniczyła w Parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Olsztynie w Mszy Św. w intencji poległych. Klasa 7C przygotowała okolicznościową wystawkę i zapaliła znicze pod instalacją upamiętniającą AK. Przywracając pamięć o Żołnierzach Niezłomnych spłacamy nasz dług wobec nich.
B. Firek