Okres dorastania to wyjątkowy etap w rozwoju młodych ludzi, kiedy możemy pomóc im rozpoznawać trudne emocje i radzić sobie z nimi. To dobry czas, aby wspierać młodzież także w skutecznym rozwiązywaniu problemów, utrzymywaniu zdrowych relacji, komunikowaniu swoich potrzeb oraz podejmowaniu decyzji, które sprzyjają zachowaniu dobrego samopoczucia.
Zbyt często zdrowie psychiczne jest tematem niezrozumiałym, bazującym na fałszywych przekonaniach i obarczonym negatywnymi stereotypami. Często to właśnie to postrzeganie świata powoduje, że łatwo przegapić moment, w którym młody człowiek potrzebuje pomocy.
Kilka faktów na temat zdrowia psychicznego:
- Problemy psychiczne należą do jednych z głównych przyczyn chorób wśród nastolatków.
- Połowa wszystkich zaburzeń psychicznych ma swój początek przed ukończeniem 14. roku życia.
- O zdrowie psychiczne należy dbać tak samo jak o kondycję fizyczną.
- Relacje z rodzicami odgrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce zdrowia psychicznego młodych ludzi.
- szacuje się, że ponad 600 tys. dzieci w Polsce potrzebuje specjalistycznej opieki psychologicznej i psychiatrycznej;
Młody człowiek poszukuje własnej tożsamości, co powodować może ogromny stres i kryzysy. Czy tym kryzysom można przeciwdziałać? Rola rodzica jest tu nie do przecenienia, bo to rodzice są pierwszym i najważniejszym wsparciem swoich dzieci.
Kiedy szukać wsparcia specjalisty? Jak rozmawiać z młodym człowiekiem o jego problemach? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w materiale wideo, w którym dr Ewa Odachowska-Rogalska – psycholog, Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie opowiada o dobrostanie psychicznym młodych ludzi.
Projekt eMOCje w GŁOWIE to także seria artykułów przygotowanych przez UNICEF, które pozwolą rodzicom jeszcze lepiej zrozumieć własne dzieci. Poniżej znajduje się ich lista wraz z krótkimi opisami:
1. Jak rozpoznać objawy stresu u dzieci i młodzieży?
Dzieci i młodzież bardzo różnie reagują w sytuacjach stresu. Te reakcje zależą od wielu uwarunkowań, jak choćby wiek, normy uznawane za właściwe czy środowisko, w którym się wychowują młodzi ludzie. Jak rozpoznać objawy stresu u dzieci i młodzieży? Jak sobie z nim radzić, by zmniejszyć dyskomfort młodego człowieka? O tym przeczytają Państwo w artykule przygotowanym przez UNICEF, dostępnym pod poniższym linkiem:
Jak rozpoznać objawy stresu u dzieci i młodzieży?
2. Jak rozmawiać z dziećmi o konflikcie i wojnie?
To rodzice są dla dzieci bezpieczną przystanią, kiedy wokół dzieje się zło. Kiedy konflikt lub wojna staje się najważniejszym tematem w przekazach medialnych, może wywoływać takie uczucia jak strach, smutek, złość, czy niepokój. W poniższym artykule znajdują się wskazówki, jak rozmawiać z dziećmi na te trudne tematy.
Jak rozmawiać z dziećmi o konflikcie i wojnie?
3. Jak wspierać dzieci w czasach niepewności i stresu?
UNICEF przygotował wskazówki dla rodziców i opiekunów, jak rozmawiać z dziećmi w czasie niepewności i stresu związanego np. z wojną. Tekst jest dostępny także w ukraińskiej wersji językowej. Linki do obu wersji znajdują się poniżej:
Jak wspierać dzieci w czasach niepewności i stresu?
Українська: „Як підтримати дітей у часи невизначеності та стресу?”
4. Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci bliskiej osoby?
Śmierć kogoś bliskiego jest bolesna dla osób dorosłych, ale dla dzieci, które po raz pierwszy doświadczają straty, ta sytuacja może być równie przykra, co niezrozumiała. Oto kilka sposobów, jak możesz wesprzeć dziecko doświadczające żałoby.
Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci bliskiej osoby?
5. 5 sposobów jak dbać o zdrowie psychiczne w wirtualnym świecie
Obecność w sieci stwarza wiele możliwości komunikowania się, nauki oraz dzielenia się tym, co dla Ciebie jest ważne. Jednak niesie ze sobą także niemałe wyzwania. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się, że korzystając z mediów społecznościowych lub Internetu odczuwałeś stres, doświadczyłeś samotności, zazdrości, lęku, czy obniżonej samooceny, wiedz, że nie jesteś sam. Oto pięć wskazówek UNICEF, które pomogą Ci lepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne i być życzliwym w sieci.
5 sposobów jak dbać o zdrowie psychiczne w wirtualnym świecie
6. Zastanawiasz się, jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka?
Zły stan zdrowia psychicznego w dzieciństwie uniemożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w dorosłym życiu. W efekcie prowadzi do dramatycznych sytuacji, w tym do wzrostu skali samobójstw. Dlatego o zdrowie psychiczne należy zadbać już od najmłodszych lat. UNICEF przygotował kilka podpowiedzi, które mogą pomóc rodzicom w zadbaniu o zdrowie psychiczne najmłodszych.
Zastanawiasz się, jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka?
7. Jak rozmawiać z nastolatkami o zdrowiu psychicznym
Nikt nie powinien radzić sobie sam z wyzwaniami zdrowia psychicznego. Niestety zbyt wiele dzieci jest pozostawionych samym sobie, zwłaszcza w okresie nastoletnim. Możesz to zmienić. Nie wiesz jak? UNICEF podpowiada, jak rodzice mogą wesprzeć swoje dzieci.
Jak rozmawiać z nastolatkami o zdrowiu psychicznym
8. Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie, alarmuje UNICEF
UNICEF przygotował analizę sytuacji zdrowia psychicznego dzieci w Europie oraz trendów wpływających na ich dobrostan. Publikacja organizacji jest częścią flagowego raportu UNICEF „The State of the World’s Children 2021; On My Mind: promoting, protecting and caring for children’s mental health”. Skala i stopień problemów ze zdrowiem psychicznym nastolatków w Europie są alarmujące. Samobójstwo to druga najczęstsza przyczyna śmierci młodych ludzi w Europie.
Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie, alarmuje UNICEF
Zachęcamy do regularnego zapoznawania się z przeznaczoną specjalnie dla Państwa – rodziców zakładką na stronie UNICEF’u, gdzie pojawiają się przydatne artykuły dotykające zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.