Najbliższy weekend przedłużony o poniedziałek, to popularna „majówka”. Ciekawe Kto wie dlaczego mamy na początku maja takie wolne dni?
Dla ciekawych ale niezorientowanych małe wyjaśnienie, a dla wtajemniczonych krótkie przypomnienie.
3 maja 1791r. została uchwalona pierwsza polska Konstytucja -ustawa zasadnicza, która określa zasady funkcjonowania państwa. Nastąpiło to w okresie gdy słaba wewnętrznie Polska stopniowo traciła samodzielność.
Konstytucja wprowadzała reformy, które miały wzmocnić państwo. Przede wszystkim likwidowała największe wady ustrojowe: liberum veto, konfederację i wolną elekcję oraz wprowadzała trójpodział władzy.
Prusy, Austria i Rosja w XVIII w. konsekwentnie przeciwdziałały jakimkolwiek próbom wzmocnienia naszego państwa. Czekały dogodnego momentu, w którym będą mogły dokonać zaboru polskich ziem.
Ustawa Rządowa przygotowywana była w tajemnicy, tak by nikt nie zdołał zapobiec jej uchwaleniu. Król Stanisław August Poniatowski w warszawskiej katedrze uroczyście zaprzysiągł tekst Konstytucji 3 maja 1791r. Na wieść o tym na ulicach Warszawy odbyła się wielka patriotyczna manifestacja, a lud całej stolicy wiwatował na cześć jej twórców: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego i Stanisława Staszica. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej ) nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą.
Dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja już 5 maja 1791r. Obchody tego święta były zabronione podczas rozbiorów, a ponowne jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało ponownie zakazane przez okupantów w czasie II wojny światowej, a w 1946 r. zastąpione przez władze komunistyczne obchodami dnia 1 Maja. W styczniu 1951 r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Dopiero po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r., Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt narodowych. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.
Do potocznego określenia „majówka” wlicza się trzy pierwsze dni maja, które są świętami państwowymi:
- 1 maja- Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Międzynarodowe Święto Pracy, ustanowione w 1891 r.,
- 2 maja: od 2004 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą,
- 3 maja: Święto Konstytucji Trzeciego Maja.
Polecam filmiki:
dla uczniów klas 1-4
dla uczniów klas 5-8
Propozycja na „majówkę” 2021r.- sprawdź swoją wiedzę lub zrób test rodzicom, a potem wspólnie wykonajcie kotyliony.
Prosta instrukcja: https://youtu.be/zj2TtdvBrLY
Test dla każdego
- Podaj datę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji.
- Kto był królem w czasie uchwalenie Konstytucji 3 Maja?
- W jakim mieście ogłoszono Konstytucję 3 Maja?
- Podaj jednego z twórców Konstytucji.
- Którą na świecie była konstytucja 3 maja?
- Którą rocznicę uchwalenie Konstytucji 3 Maja obchodzimy w tym roku?
- Podaj jeden z okresów, kiedy zabronione było obchodzenie Święta Konstytucji 3 Maja.
- Kiedy obchodzimy święto flagi?
- Podaj jedno z państw rozbiorowych Polski.
- W którym wieku uchwalono Konstytucję 3 maja?
Beata Firek