W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła przystąpiła do działań mających na celu uzyskanie Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, przyznawanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
W tym celu opierając się o wcześniejsze spostrzeżenia – potrzeby kreowania wśród młodych modelu postaw łączących elementy patriotyzmu tradycyjnego z nowoczesnym, we
wrześniu 2020r. opracowaliśmy projekt „SP 33 w Olsztynie wobec wyzwań współczesnego patriotyzmu w dobie zdalnego nauczania”. Założenia tego projektu oparliśmy m. in. o pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła:
- Jesteśmy Polakami,
- Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci,
- Polak Polakowi bratem,
- Co dzień Polak Narodowi służy,
- Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle.
Prawdy te doskonale wpisują się zarówno w tradycyjne jak i współczesne rozumienie patriotyzmu. Cel główny naszego projektu, to „ kształtowanie postaw patriotycznych służących identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowującej do życia w społeczeństwie i umacniającej więzi z krajem”. Wszystkie nasze działania związanie z projektem „Szkoła Wierna Dziedzictwu” były na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do sytuacji z COVID.
Zadania jakie znalazły sie w naszym projekcie, to m.in. konkursy:
-„ Moje miasto Olsztyn – ulubiony zabytek w obrazku”- klasy I-III,
– „Przebierz się za postać historyczną” ,
– „Miejsca i obiekty historyczne mało znane, a warte zobaczenia w Olsztynie” – klasy IV- VII,
– fotograficzny „Nasza mała ojczyzna” w obiektywie oraz cyklicznie już organizowany Tydzień Języka Polskiego, mający na celu zainteresowanie młodzieży poprawnością języka ojczystego, uwrażliwienie na piękno poezji polskiej i propagowanie kultury słowa. Wśród wymogów niezbędnych do uzyskania Certyfikatu są również działania, które z powodzeniem realizujemy od wielu lat: udział w Programie KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA i szereg akcji związanych z tym programem oraz opieka nad symbolicznym grobem Ignacego Drozdka- ofiary Zbrodni Katyńskiej- znajdującym się w Olsztynie na cmentarzu komunalnym. Organizujemy i uczestniczymy w wycieczkach krajoznawczych i rajdach. Pozwalają one na ukazywanie wartości wynikających z przebywania w świecie kultury narodowej, wyrabiaj w uczniach odpowiedzialność za dziedzictwo narodowe regionu, pobudzają pasje poznawcze dziejów własnego regionu i kształtują postawy szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych.
Więcej informacji na temat Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu” znajduje się na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie w zakładce certyfikaty.
W lipcu złożyliśmy sprawozdanie do Kapituły Konkursu i oczekujemy na odpowiedź, licząc na pozytywny wynik. Trzymajmy kciuki.
W czasie wakacyjnych podróży koniecznie odwiedźcie miejsca o znaczeniu historycznym, bo jak twierdził Cyceron „Historia nauczycielką życia”.
Firek i J. Krawczyńska