Nasz szkoła bierze udział w projekcie wdrażania podstaw Myślenia Krytycznego. Nauczyciele o 2020 r. Rozwijają swoje kompetencje w zakresie korzystania z rutyn Myślenia Krytycznego w procesie dydaktycznym. Obejmuje to zarówno nauczanie wczesnoszkolne, jak i starsze klasy.
Poniżej opis lekcji w klasach młodszych 🙂
„Klasa II F korzystała z rutyn, które pomagają w samodzielnym zdobywaniu wiedzy. 17 stycznia przeprowadziła doświadczenia z wodą pitną oraz wodą z kałuży.
Po obserwacji uczniowie dokonali porównań dwóch zagadnień i wyciągnęli wnioski, które przedstawili za pomocą dwóch rutyn: „kolor-symbol-obraz” oraz „doubble buble”. Tak powstała informacyjna mapa, która przedstawia wiedzę i wnioski uczniów, zdobyte przez przeprowadzone eksperymenty, porównania, logiczne myślenie i łączenie zdobytych wiadomości.
Rutyny stwarzają warunki do uwidocznienia sposobu myślenia uczniów poprzez tworzenie list, map, wykresów oraz rysunków odzwierciedlających części, przeznaczenie i złożoność, np. przedmiotu, zjawiska, systemu. Dzięki nim dostrzegają połączenia między poszczególnymi etapami rutyny, a ich wykresy pełne są linii łączących przemyślenia z różnych etapów adnotacji, które pokazują, że uczniowie dostrzegają prawdziwą złożoność rzeczy, tematu.”
„Jolanta Wójcik przeprowadziła lekcję z użyciem rutyny DOUBBLE BUBBLE w klasie 2b. Była to lekcja edukacji polonistycznej. Temat lekcji: My się zimy nie boimy. Na lekcji wykorzystany był zamieszczony w podręczniku wiersz Hanny Łochockiej „Dwie zimy”. Dzieci wypowiadały się na temat wad i zalet zimy. W zastosowanej rutynie miały zilustrować/wypisać cechy zimy „dobrej”, cechy zimy „złej” oraz cechy wspólne, charakterystyczne dla obu zim. Rutyna fenomenalnie wpisała się w tę lekcję. Szczególnie ciekawe były wnioski i spostrzeżenia uczniów odnośnie cech wspólnych obu zim. Dzięki tej rutynie uruchomione zostało myślenie kreatywne uczniów.”
Na zdjęciach ukazana jest również praca rutyną ,,Wędrujące kartki” w klasie pierwszej w trakcie lekcji pani Sylwii Sucheckiej (temat: Pory roku.)