Liczba π (zwana inaczej Ludolfiną) jest jedną z pierwszych, odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości
jego średnicy. Datę 14 marca na Dzień Liczby π wybrano nieprzypadkowo – 3,14 jest przybliżoną wartością tej liczby. Najsłynniejsza liczba świata fascynuje wielu naukowców i artystów. Nasza noblistka Wisława Szymborska pisała o niej: „Podziwu godna liczba Pi trzy koma jeden cztery jeden…”
Z okazji Światowego Dnia Matematyki i Święta Liczby π uczniowie z: klas 4 przygotowali „Pisanki matematyczne”, klas 5-6 zaprezentowali „Portrety Liczby π”, klas 7 przedstawili projekt „Mozaiki matematyczne”, a klas 8 modele i siatki ostrosłupów oraz graniastosłupów pochyłych. Wytwory pracy uczniów zostały ocenione przez nauczycieli matematyki i wystawione na holu szkoły. Podczas lekcji matematyki dzieci m.in. rozwiązywały różne łamigłówki matematyczne, krzyżówki z pojęciami matematycznymi i z udziałem liczby π. Budowali różne konstrukcje przestrzenne z klocków magnetycznych i kolorowych patyczków. Za pomocą tangramu układali różne obrazki z sylwetkami ludzi i zwierząt, przedmiotów i figur geometrycznych.
Dzień Matematyki pokazał uczniom, że matematyka jest wszędzie wokół nas i ma swoje zastosowanie w różnych aspektach życia. Królowa nauk to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.
Nauczyciele matematyki