Na lekcji edukacji polonistycznej w klasie 3b, w ramach projektu szkolnego: MYŚLENIE KRYTYCZNE, zastosowaliśmy RUTYNĘ” 12 pytań”:
Układaliśmy pytania do treści czterech pierwszych rozdziałów książki pt. „Rany Julek” autorstwa Agnieszki Frączek. Lekturę samodzielnie czytaliśmy w domu.
Postanowiliśmy zrobić to tak: 12:4=3 bo 4×3=12
12 – to liczba pytań
4 – to cztery rozdziały książki
3 – to ilość pytań do każdego z rozdziałów
Pierwsze zadanie polegało na samodzielnym ułożeniu przez każde dziecko i zapisaniu na katcie pracy trzech pytań do pierwszego rozdziału lektury. Następnie czytaliśmy swoje pytania i odpowiadaliśmy na nie całym zdaniem. Zanim to nastąpiło przypomnieliśmy sobie treść pierwszego rozdziału.
Drugie zadanie polegało na pracy zespołowej. Pani Jola podzieliła nas na cztery grupy. Potem dla przypomnienia , przeczytała nam drugi rozdział książki i poprosiła abyśmy w zespołach wspólnie ułożyli i zapisali po trzy pytania do drugiego rozdziału. Następnie grupami prezentowaliśmy swoją pracę: jedna osoba czytała pytanie, a kolejna obok odpowiadała na nie pełnym zdaniem itd. W trakcie, pani dokonywała korekty naszych pytań i odpowiedzi (to była rzemieślnicza praca / praca u podstaw)
Praca domowa: zapisanie pytań do 3 i 4 rozdziału.
Jutro planujemy ciąg dalszy zmagań z „Julkiem”
Spróbujemy pogrupować nasze pytania na 3 grupy:
- Pytania dotyczące faktów z życia Julka i jego rodziny
- Pytania dotyczące pasji Julka
- Pytania dotyczące zachowania Julka.
Ciekawie się zapowiada. Od tych pytań i odpowiedzi kręci nam się w głowach, dlatego pani Jola dla odstresowania uczy nas zabawy na koncentrację i synchronizację półkul mózgowych z zastosowaniem rytmu i z udziałem liczb, to dopiero jest „jazda bez trzymanki”.
Pozdrawiamy kreatywnie!:)
3B